Współczesna medycyna a etyka lekarska

matki często kupują dla swoich pociech Panadol Baby

Postęp medycyny to nie tylko okazja do poprawy jakości i długości życia osób zdrowych i chorych. Współczesna medycyna stwarza także problemy natury moralnej. Dotyczą one m.in. inżynierii genetycznej, jednak wciąż dylematem niemal te same aspekty, co zawsze. To do lekarza należy wybór, którego pacjenta operować w pierwszej kolejności, w sytuacji gdy tylko jedna sala operacyjna jest wolna. Tymczasem niemal każdy chory oczekuje natychmiastowej pomocy lekarskiej. Z tego powodu etyka lekarska często porusza kwestie kompromisu pomiędzy oczekiwaniami chorego a możliwościami lekarza.

Każdy lekarz powinien znać oraz przestrzegać wszelkie prawa pacjenta, również te dotyczące wolnej woli chorego. Na pacjenta także nakładane są określone obowiązki. Do najważniejszych z nich zalicza się respektowanie sposobów leczenia, na które zdecydował się specjalista.

Kodeks Etyki Lekarskiej zaznacza, że najważniejsze jest dobro pacjenta. Wynika z tego, że w pierwszej kolejności, lekarz powinien udzielić pomocy, a dopiero później zadbać o sprawy formalne czy administracyjne. Pewne kontrowersje wywołuje klauzula sumienia. Zgodnie z nią lekarz może odmówić wykonania określonego świadczenia, jeżeli te są przeciwne jego przekonaniom bądź sumieniu. Część sceptyków tej klauzuli twierdzi, że lekarz powinien przede wszystkim nieść pomoc potrzebującym, bez względu na własne przekonania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

etyka.historiamedycyny.com.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.