Transplantacja a etyka lekarska

Aquafresh Mini

Rozwój współczesnej medycyny umożliwił dokonywanie transplantacji poszczególnych narządów. Często w ten sposób można uratować życie chorego. Jak kwestię transplantacji reguluje Kodeks Etyki Lekarskiej?

Istnieje zapis zgodnie z którym, lekarz może pobrać np. komórki czy tkanki ze zwłok pod warunkiem, że zmarły nie zgłosił sprzeciwu za życia. Jeżeli lekarz uzna, że nastąpiła śmierć mózgowa ma obowiązek podtrzymywać czynność tych narządów, które zostaną przeszczepione. Kolejną kwestią są ewentualne korzyści majątkowe, które lekarz może otrzymać za przeszczep. Zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej nie ma możliwości przyjęcia przez lekarza jakichkolwiek korzyści majątkowych za wykonany przeszczep.

Niekiedy istnieje możliwość pobrania narządu od żyjącego dawcy. Musi to być jednak osoba dorosła. Ponadto lekarz musi uzyskać pisemną zgodę oraz poinformować o ewentualnych następstwach. Przeszczep od żyjącego dawcy może dotyczyć wyłącznie tego narządu lub tkanek, które nie są dla niego niezbędne do dalszego funkcjonowania. Z tego powodu niedopuszczalny jest przeszczep serca od osoby żyjącej. Jeżeli konieczne jest pobranie szpiku od dziecka, lekarz musi uzyskać zgodę na taki zabieg od przedstawiciela ustawowego. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

etyka.historiamedycyny.com.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.