Przysięga Hipokratesa

Parodontax Fluoride

Przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków lekarza, składana jest przysięga Hipokratesa. Przez wielu jest ona uważana za kanon etyki lekarskiej. Warto jednak wspomnieć, że nie zawsze owa przysięga była traktowana zgodnie z jej przeznaczeniem. Na początku ubiegłego wieku, przysięga Hipokratesa miała więcej przeciwników, niż zwolenników. Spowodowane to było znaczącym rozwojem nauki, w tym medycyny. Część zwolenników racjonalizmu uważała wówczas, że przysięga Hipokratesa jest przestarzała. W kolejnych latach zrozumiano jej znaczenie i na stałe wprowadzono do kanonu medycyny.

Obecnie przysięga Hipokratesa ma inną postać, niż początkowo. Słowa przysięgi należało modyfikować, zgodnie z obowiązującymi przekonaniami. Dla przykładu, w czasach zarazy przysięgę zmodyfikowano, żeby zdefiniować, jak postępować z ofiarami choroby. We współczesnej wersji zostały wprowadzone pojęcie, które są istotne dla obecnego społeczeństwa. Zmianie uległa m.in. relacja lekarz-pacjent. Wprowadzona została m.in. świadoma zgoda pacjenta na wykonanie zabiegu.

Pomimo wielu zmian, przysięga Hipokratesa nadal odgrywa ważną rolę w medycynie. Opiewa ona bowiem w szlachetne i szczytne ideały, jak również reguluje zasady moralne, które są niezwykle istotne w codziennej pracy lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

etyka.historiamedycyny.com.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.